Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje
Sve o kondilomima uzrokovanim HPV virusom: simptomi, dijagnoza, načini lečenja i prevencija. Pročitajte iskustva i savete o borbi protiv ovog neprijatnog problema.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje
Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Ova bolest izaziva veliku nelagodu zbog teškog lečenja, čestih recidiva i mogućnosti prelaska u ozbiljnije zdravstvene probleme, uključujući rak.
Šta su kondilomi i šta ih izaziva?
Kondilomi su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu ili ređe na drugim delovima tela. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju bezopasne kožne bradavice, dok drugi mogu dovesti do ozbiljnijih komplikacija.
HPV tipovi 6 i 11 najčešći su uzročnici kondiloma, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka, naročito raka grlića materice kod žena. Važno je napomenuti da virus ne može biti otkriven analizom krvi, već se dijagnostikuje isključivo pregledom promena na koži i sluzokoži.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do razvoja laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Retko, ali moguće je i širenje virusa na druge delove tela sopstvenim rukama.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se obično nalaze na penisu, frenulumu ili u otvoru uretre, dok se kod žena češće pojavljuju na vulvi, perineumu ili u vagini. Promene su obično mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, sa karakterističnom karfiolastom površinom.
U početku su promene male, ali vremenom mogu narasti i postati vrlo velike. Kondilomi su obično bezbolni, što često dovodi do toga da dugo ostaju neprimećeni, naročito kada se nalaze u dubini vagine ili anusa.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda. Ponekad su potrebna dodatna ispitivanja kao što su test sirćetnom kiselinom, kolposkopija ili biopsija. Važno je naglasiti da su pogrešne dijagnoze česte, pa se preporučuje tražiti mišljenje više stručnjaka pre donošenja konačne odluke o lečenju.
Metode lečenja kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapiju (zamrzavanje tečnim azotom) - Bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana do potpunog nestanka promena
- Laser terapiju - Posebno efektna za unutrašnje kondilome
- Hirurško uklanjanje
- Lokalne preparate - Podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil kreme
Nijedna od ovih metoda ne eliminiše virus iz organizma, već samo uklanja njegove vidljive manifestacije. Zbog toga su recidivi česti i potrebno je više terapijskih ciklusa.
Kondilomi tokom trudnoće
Tokom trudnoće dolazi do pada imuniteta, što može dovesti do ubrzanog širenja kondiloma. Lečenje je neophodno tokom cele trudnoće, a najčešće se koristi laserska vaporizacija koja je bezbedna i za majku i za plod.
Prevencija: HPV vakcine
U poslednje vreme veliku pažnju privlače HPV vakcine koje pružaju zaštitu od najopasnijih tipova virusa. Postoje dve glavne vakcine koje se primenjuju:
- Cervarix - Deluje protiv HPV tipova 16 i 18
- Gardasil - Četvorovalentna vakcina koja štiti od tipova 6, 11, 16 i 18
Vakcine se daju u tri doze tokom šest meseci i najefikasnije su ako se primene pre prvog seksualnog odnosa. Iako u mnogim zemljama ove vakcine ulaze u obavezni kalendar vakcinacije, kod nas se još uvek mogu dobiti samo u privatnim zdravstvenim ustanovama.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem sa kojim se suočava veliki broj ljudi. Ključno je pravovremeno dijagnostifikovanje i lečenje, kao i svesnost o mogućnostima prevencije. Iako je borba protiv HPV virusa dugotrajna i često frustrirajuća, pravilnim pristupom i strpljenjem moguće je postići zadovoljavajuće rezultate.
Važno je naglasiti da u slučaju bilo kakvih simptoma ili summji na kondilome, neophodno je posetiti stručnjaka i ne pokušavati samolečenje. Takođe, pre donošenja konačne dijagnoze i početka terapije, preporučuje se tražiti mišljenje više lekara kako bi se izbegle potencijalne greške u dijagnozi i terapiji.